Logo Tasarımı

Şirketlerin, kurum ve kuruluşların, kendilerini sadece bir isimle ifade etmeleri akılda kalıcılık açısından etkili olmayabilir. İşte bu akılda kalıcılığı sürekli tutmak ve görüldüğünde o markanın akla gelmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş sembole "LOGO" denir. Örn: Coca Cola 'nın ve Ford Motorun kaligrafi yani copperplate türünde yazılmiş yazısı sadece iki örnektir.

Kaligrafi ve Copperplate logo çalışmalarımızdan sadece birkaç tanesi aşağıdaki resimlerde verilmiştir. Çalışmalarımız bilgisayar ile değil sadece el emeği oluşmuş, kişiye özel, size özel bir logo tasarımıdır.

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır?

Logoda amaç çok önemlidir. Önce amacımızı belirlemeli, logoyu ona göre düzenlemeliyiz. Amacımız bir ismi logo haline getirmek midir? yoksa bir etkinliğe göre logo bulmak, yapmak mıdır? Buna dikkat etmeliyiz.

Logo da Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Akılda kalıcı olmalıdır.

Olabildiğince sade ve yalın olmalıdır.

Logoda şekil ve yazı bir arada kullanılabilir.

Logo temsil ettiği kurumun, organizasyonun, markanın özelliklerine ve amacına uygun olmalıdır.

Logo yapılırken, yapılacağı kurum ya da markanın kendi özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. (Kuruma ait; renkler, şekiller, amaç ve işlev)

Logoda bazı kalıplaşmış sembollerden yola çıkılabilir. Mesela bir futbol ya da basketbol takımının logosunda "top" imgesi kullanılabilir. Ya da yemek ile ilgili bir firmanın logosunda bir yiyecek çeşidi veya aşçı figürü kullanılabilir.)

Logoda amaca uygun olarak, o firmanın ya da isminin baş harflerinden yola çıkılarak bir şeyler üretebilir...

Bazı örnek Loga Çalışmalarımız