Features

image
Gantry 4 Framework
 
image
HTML5 and CSS3
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Döküman & Üyelik Sistemi

Online Döküman

Üyelik sistemimizde sizlere sunacağımız görseller, dökümanlar ve videolarla sizlerde öğrenmeye başlayın.
 

Gelişmiş Üyelik Sistemi

Gelişmiş üyelik sistemimiz ile birlikte sizlere dökümantasyon desteğinin yanında fırsatlardan haberdar olmanızıda sağlıyoruz. 
  
ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYIN
 
Kurslarımız Hakkında Bilgi 
3d slider slice box

Kaligrafi Sanatı Haberler

IMAGE Kaligrafi & Tipografi Etkinliği

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde 5-16 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek...
IMAGE Yerli Düşünce Dergisi

Kaligrafi Sanatı hakkında ''Yerli Düşünce'' dergisi 2016 Eylül ayı 21. sayısında röportajımız yayınlanmıştır.  
IMAGE TRT Anadolu

TRT Anadolu "Gönül Sultanları" programı belgesel çekimleri
IMAGE Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Gününde ATO Ticaret Merkezinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na Kaligrafi...
IMAGE Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan

TBMM'de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Copperplate yazı hakkında bilgi verirken.

Çalışma Alanlarımız

Kaligrafi Sanatı

 

Kelimenin kökeni Yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır.


 

Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan birçok kaligrafi yazı örneği bulunur. 


 

İslam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşılamıyor olsa da- adını alır.

 


 

Kaligrafi Latin harfleri kullanarak güzel yazı yazma sanatıdır. Hat Sanatı'na göre öğrenmesi daha kolay olmakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir.

Spencerian

12 Ara 2012

 

Spencerian yazı sanatı 1850–1925 yılları arasında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bu yazının isim babası olan Platt Rogers Spencer hızlı yazılabilen günlük yaşamda kullanılan bir yazı türüne ihtiyaç olduğu fikri ile bu yazı sanatını 1840 yılında geliştirmiştir.

 

 

Spencer, doğada nehirlerin kıvrımlarını gözlemleyerek ve onların yaratmış olduğu güzel görüntülerinden esinlenerek yazının tarzını belirlemiştir. 

 

 

Spencer 1868 yılında öldüğünde bu yazı sanatı ile ilgili muazzam bir başarı elde edememiş; ancak bu görevi oğulları üstlenerek kısa bir zamanda sanatın ilerlemesine büyük katkıda bulunmuşlardır.

 


 

Copperplate yazı ile Spencerian yazı arasındaki farkı görmek her iki tarzdan yazılmış yazılarda gölge vurgusunun uygulamasındaki farklılıkları anlamakla mümkündür.